Rajtakapta Orbánt a Der Standard: az osztrákok szerint még mindig meg lehet lepni a magyar miniszterelnököt

Bécsben is árgus szemekkel figyelik a kormányfőt.

A „tényellenőrzés” szó értéke inflálódik, ha ilyen szintű szubjektív asszociációkra használják – szögezte le a Faktum tényellenőrző portál.
A Hírklikk szerint Lévai Anikó „meg is cáfolta” Orbán Viktort egy friss interjú kapcsán – legalábbis ezt sugallja a cikk címe. A valóságban azonban nem egyértelmű cáfolatról van szó, hanem egy kötetlen anekdotikus megjegyzés és egy 2015-ös humanitárius szerepvállalás szembeállításáról. Az írás nem új dokumentumokat vagy idézeteket hoz felszínre, csupán sejtetésekre építve próbál ellentmondást gyártani, majd ezt tényként tálalni. A Faktum tényellenőrző portál elemzésében azt vizsgálta, mennyiben indokolt a „tényellenőrzés” kerete a Hírklikk cikkében.
A cikk kiindulópontja Orbán Viktor Mandiner-interjúban tett állítása, mely szerint a felesége, Lévai Anikó 2015-ben arra kérte őt: „ne engedj be egyet se”, mert a határnál látottak alapján „csak katonaérett, jó fizikumú, fiatal férfiak” érkeztek. Ez a történet egy visszatekintő, politikai hangsúlyokkal átszőtt emlék felidézésként hangzik el, nem hivatalos nyilatkozatként – mutatott rá a Faktum.
Az erre adott Hírklikk-reakció nem közvetlen ténybeli cáfolatot kínál, hanem korabeli sajtóhírek alapján igyekszik azt sugallni, hogy Lévai nem mondhatta ezt a férjének, hiszen 2015-ben részt vett a bicskei menekülttábor egyik foglalkozásán.
A közvetlen ellentmondás azonban hiányzik: segíteni és közben kritikusnak lenni az adott helyzettel szemben nem zárja ki egymást
– emelte ki a portál.
A Hírklikk cikke nem konkrét tényállítást cáfol, hanem a politikai üzenetek szintjén igyekszik ellentétet konstruálni, majd ezt „tényellenőrzésként” tálalni. Valójában sem Lévai Anikó humanitárius munkája, sem a menekültek összetételéről közölt statisztika nem ütközik egyértelműen Orbán idézett mondatával.
Fontos kiemelni, hogy a „tényellenőrzés” szó értéke inflálódik, ha ilyen szintű szubjektív asszociációkra használják.
A Hírklikk címadása így nem csupán az adott vitát igyekszik hitelteleníti, hanem hosszabb távon a tényellenőrzés hitelességébe vetett bizalmat is megingathatja – szögezte le a portál.
A Faktum teljes elemzését ide kattintva olvashatja el.
Ezt is ajánljuk a témában
Bécsben is árgus szemekkel figyelik a kormányfőt.
Nyitókép: ALAIN JOCARD / AFP